Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda ogłosił zwiększenie dopłat do instalacji fotowoltaicznych montowanych na domach wielorodzinnych zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Już niedługo obejmą one aż 50% wartości instalacji.

W trakcie konferencji prasowej szef MRiT zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój fotowoltaiki prosumenckiej w domach jednorodzinnych i podkreślił, że najwięcej beneficjentów tych ekologicznych rozwiązań można spotkać obecnie na terenach wiejskich i w małych miastach. W tym momencie instalacje fotowoltaiczne powstające na domach wielorodzinnych są wspierane dokładnie taką samą kwotą, jak na domach prywatnych, czyli dotacją do 6 tys. zł mimo, że zazwyczaj są one o wiele większe. Rząd chce wesprzeć inwestycje w fotowoltaikę również w większych ośrodkach miejskich, wprowadzając tzw. prosumenta lokatorskiego.

„Dzisiaj, żeby postawić instalację na bloku, jest możliwość dofinansowania tak jak w “Moim Prądzie” – do 6 tys. zł. My proponujemy zupełnie inną filozofię. Te instalacje będą tutaj trochę większe, w związku z tym to finansowanie będzie wyższe. Proponujemy dofinansowanie do 50%, co oznacza, że przy średniej instalacji 30 kWh jesteśmy w stanie dopłacić mniej więcej 75 tys. zł do instalacji wartej 150 tys. zł” – powiedział Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Wnioski można składać już od 1 lutego

Minister Buda ogłosił, że budżet programu wynosi prawie pół mld zł, pochodzących z prefinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju, a spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zainteresowane wsparciem finansowym na rozwój fotowoltaiki będą mogły składać wnioski od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwsze inwestycje wspierane przez program mają powstać już wiosną.

Co obejmie dofinansowanie?

Dofinansowanie będzie obejmować zakup, montaż lub budowę nowej instalacji OZE albo modernizację istniejącej już instalacji, jeśli w jej wyniku zainstalowana moc wzrośnie o minimum 25%. Co ważne, dotacje będą dotyczyć także instalacji wspomagających, czyli m.in. magazynów energii i pomp ciepła.

Grant pokryje zakup, montaż lub budowę nowej instalacji OZE lub modernizację instalacji, w wyniku której zainstalowana moc wzrośnie o co najmniej 25 proc. Dofinasowaniem będą też objęte instalacje wspomagające, jak magazyny energii i pompy ciepła.

Buda ogłosił, że na program będzie przeznaczone prawie pół mld zł, na razie w ramach prefinansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju. „Program jest dowodem, że uruchamiamy środki PFR na prefinansowanie inwestycji zaplanowanych w KPO. To jest jeden z pierwszych programów, które namacalnie pokazuje, że ten instrument uruchomiliśmy, nie czekając na rozstrzygnięcia KE, bo wiemy, że one nastąpią prędzej czy później” – stwierdził.

Zapowiedział, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych od 1 lutego do Banku Gospodarstwa Krajowego. Podkreślił, że dla przeciętnego lokatora bloku program przyniesie istotne oszczędności.

Według wyliczeń resortu, przykładowy budynek z 64 mieszkaniami na wspólne potrzeby zużywa rocznie 4 MWh, co oznacza koszt 2800 zł. Instalacja fotowoltaiczna produkuje do 30 MWh na rok, pokrywa więc zużycie wspólne i daje przychody dla budynku w wysokości 19 tys. 600 zł na rok. W efekcie – według wyliczeń MRiT – lokatorzy nie zapłacą za energię w części wspólnej i obniży się ich własny koszt zużycia – w podanym przykładzie średnia obniżka na lokal wyniesie 328 zł rocznie przez kolejnych 15 lat. Przy dotacji w wysokości 50 proc. przewidywany zwrot z inwestycji to około 5 lat – oszacowano.

Od czego zacząć?

Aby planowane przedsięwzięcie miało pożądaną efektywność ekonomiczną, jego opracowanie i wykonanie warto oddać w ręce profesjonalistom. MSPRO ENERGIA to firma ugruntowaną pozycję na rynku oraz bogate doświadczenie w branży energii odnawialnej. Do każdej inwestycji podchodzimy indywidualnie. Zapewniamy kompleksowe rozwiązania i profesjonalne wsparcie na każdym etapie inwestycji. Stawiamy na wysoką jakość świadczonych usług. Komponenty przeznaczane do naszych realizacji są najwyższej jakości. 

Specjalizujemy się w szczególności w realizacji wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych. Realizujemy również instalacje dla firm, gospodarstw rolnych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Zatem od czego zacząć? Od kontaktu z nami – zapraszamy do współpracy!

KONTAKT

MSPRO ENERGIA Sp. z o.o.
Plac Konstytucji 3 Maja 6/2, 26-600 Radom

biuro@msproenergia.pl

+48 602 555 597