Farmy fotowoltaiczne to specjalnie wydzielone strefy terenu z rozlokowanymi instalacjami paneli zamieniających energię słoneczną w energię elektryczną. 

Fotowoltaiczny boom w Polsce trwa od wielu lat. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, łączna zainstalowana w fotowoltaice moc w Polsce pod koniec lipca 2022 roku wyniosła 10,586 GW. Po raz kolejny ogromny wkład mieli prosumenci indywidualni, którzy stanowią niemal 76% udziału w rynku. Przybywa również farm fotowoltaicznych.

Farma fotowoltaiczna (elektrownie fotowoltaiczne) jest potocznym określeniem dużych instalacji fotowoltaicznych ulokowanych na gruncie. Taka instalacja słoneczna łączy w jeden, duży system dziesiątki (a czasem i setki lub tysiące) modułów PV ustawionych na wspólnej przestrzeni.

Czy farmy fotowoltaiczne się opłacają?

Opłacalność farmy fotowoltaicznej zależna jest od wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest jakość samej instalacji – wybór odpowiednich urządzeń wysokiej jakości od sprawdzonych, renomowanych producentów – a także miejsca jej ulokowania, które musi gwarantować optymalne warunki słoneczne. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia eksploatacja systemu na przestrzeni lat – m.in. systematyczne przeglądy, konserwacja paneli PV i ich odśnieżanie.

Rozważając inwestycję w farmę fotowoltaiczną, po zapewnieniu wymienionych wyżej podstaw, warto uważnie przekalkulować koszty inwestycyjne i stałe w kontekście obowiązujących na rynku energetycznym stawek. Jednak z uwagi na stale rosnące koszty energii i galopującą inflację, można przyjąć, że inwestycja w OZE – w tym energię słoneczną – to inwestycja perspektywiczna.

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Nim zdecydujesz się na założenie farmy fotowoltaicznej zalecamy zwrócenie uwagi na między innymi:

  • oszacowanie opłacalności, czyli kalkulacja kosztów,
  • znalezienie gruntu pod instalację, czyli wybór odpowiedniej lokalizacji – optymalnie nasłonecznionej, o równym podłożu,
  • wybór wysokiej jakości komponentów PV,
  • wybór rzetelnej firmy odpowiedzialnej nie tylko za zaprojektowanie i zamontowanie instalacji, ale też pomoc w poznaniu i spełnieniu wszystkich wymogów formalnych,
  • organizacja systemu sprzedaży energii.

Inwestycja w farmę fotowoltaiczną to koszt rzędu co najmniej kilku milionów złotych, jednak istotne jest, by pamiętać o możliwości uzyskania dotacji – unijnych, samorządowych czy rządowych.

Dobrze zaprojektowana i optymalnie ulokowana farma fotowoltaiczna może nie tylko przynieść zwrot z wielomilionowej inwestycji, ale też zysk z ekologicznej, przyszłościowej energii odnawialnej.

Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy w realizacji lub doborze komponentów PV do swojej farmy fotowoltaicznej. Postaw na energię słoneczną z MSPRO ENERGIA!

Od czego zacząć?

Aby planowane przedsięwzięcie miało pożądaną efektywność ekonomiczną, jego opracowanie i wykonanie warto oddać w ręce profesjonalistom. MSPRO ENERGIA to firma ugruntowaną pozycję na rynku oraz bogate doświadczenie w branży energii odnawialnej. Do każdej inwestycji podchodzimy indywidualnie. Zapewniamy kompleksowe rozwiązania i profesjonalne wsparcie na każdym etapie inwestycji. Stawiamy na wysoką jakość świadczonych usług. Komponenty przeznaczane do naszych realizacji są najwyższej jakości. 

Specjalizujemy się w szczególności w realizacji wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych. Realizujemy również instalacje dla firm, gospodarstw rolnych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Zatem od czego zacząć? Od kontaktu z nami – zapraszamy do współpracy!

KONTAKT

MSPRO ENERGIA Sp. z o.o.
Plac Konstytucji 3 Maja 6/2, 26-600 Radom

biuro@msproenergia.pl

+48 602 555 597