Wydarzenia na europejskim rynku energii dobitnie pokazują, że oszczędności prądu są niemalże koniecznością. Zagrożeniem jest nie tylko wysoka cena energii elektrycznej, ale także jej niedobór. Jak przygotować własną firmę na różne scenariusze? Jednym z priorytetów jest zmniejszenie zapotrzebowania na elektryczność, a także produkcja własnego prądu, np. z wiatru lub słońca. Montaż paneli fotowoltaicznych to tylko początek oszczędności.

Po co fotowoltaika w firmie?

Odpowiednio dobrana i zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna umożliwia wyraźne obniżenie wydatków na energię elektryczną – ale nie jest to jej jedyna zaleta.

  • Instalacja fotowoltaiczna z funkcją awaryjnego zasilania pozwala zabezpieczyć firmę przed skutkami nieplanowanych przerw w dostawie energii z sieci.
  • Własna elektrownia fotowoltaiczna jest także świetnym sposobem na pozytywne wzmocnienie wizerunku marki. Działania proekologiczne są oceniane jednoznacznie pozytywnie i mogą być czynnikiem decydującym dla potencjalnych kontrahentów.

Kim jest prosument?

W kontekście OZE to osoba, która pozyskuje energię elektryczną w wyniku konwersji energii słonecznej, ale także tę energię wykorzystuje. Obecnie firmy mają możliwość rozliczania energii elektrycznej na zasadzie upustów:

Dla instalacji PV o mocy <10kWp: odbierasz 80% energii elektrycznej oddanej do sieci.

Dla instalacji PV o mocy >10kWp: odbierasz 70% energii elektrycznej oddanej do sieci.

Upusty te dotyczą instalacji nie przekraczających 50 kWp – ważna jest także liczba pracowników w firmie (poniżej 50).

Po montażu instalacji fotowoltaicznej w przedsiębiorstwie zakład energetyczny wymienia w firmie licznik energii na dwukierunkowy: tym samym podłączając instalację do sieci energetycznej. Ustawa o OZE nakazuje, aby zakłady energetyczne odkupowały od przedsiębiorców nadwyżki energii elektrycznej.

Od czego zacząć?

Aby planowane przedsięwzięcie miało pożądaną efektywność ekonomiczną, jego opracowanie i wykonanie warto oddać w ręce profesjonalistom. MSPRO ENERGIA to firma ugruntowaną pozycję na rynku oraz bogate doświadczenie w branży energii odnawialnej. Do każdej inwestycji podchodzimy indywidualnie. Zapewniamy kompleksowe rozwiązania i profesjonalne wsparcie na każdym etapie inwestycji. Stawiamy na wysoką jakość świadczonych usług. Komponenty przeznaczane do naszych realizacji są najwyższej jakości. 

Specjalizujemy się w szczególności w realizacji wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych. Realizujemy również instalacje dla firm, gospodarstw rolnych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Zatem od czego zacząć? Od kontaktu z nami – zapraszamy do współpracy!

 

KONTAKT

MSPRO ENERGIA Sp. z o.o.
Plac Konstytucji 3 Maja 6/2, 26-600 Radom

biuro@msproenergia.pl

+48 602 555 597